سفارش تبلیغ
صبا ویژن
Designer: Theam.TK

 

کوروش بعد از تسلیم « سارد» با قارون (کرزوس) چه کرد؟


 

پس از جنگ کورش بزرگ با قارون پادشاه کشور لیدی  و پیروزی کورش بزرگ  شهر سارد بعد از ورود ایرانیان به آنجا بدون مقاومت تسلیم شد، چون کورش اخطار کرد که هرگاه مردم دست از مقاومت بکشند جان و مال و ناموسشان مصون خواهد بود.

ادامه مطلب...

کلمات کلیدی: هرودوت، قارون،کورش

+ تاریخ یادداشت ثابت - شنبه 91 مرداد 1ساعت 11:10 عصر نویسنده مونا عزیزی | نظرات ()

10 اردیبهشت روز جهانی خلیج فارس است به ما بپیوندید

بیایید به کل جهان بگوییم خلیج فارس همیشه خلیج فارس است

خلیج فارس همیشه خلیج فارس

خلیج فارس برای همیشه
کلمات کلیدی: خلیج فارس
+ تاریخ یادداشت ثابت - چهارشنبه 91 اردیبهشت 7ساعت 11:45 عصر نویسنده مونا عزیزی | نظرات ()

گالتون


سلام  دوستان یکی از بچه های گل برایم ایمیلی فرستاد حیفم آمد که برای شما  این مطلب زیبا را نگذارم  واقعا جالبه برای شما نمی دونم

 

«در یک روز پاییزی در سال 1906 دانشمند انگلیسی "فرانسیس گالتون" خانه خود را در شهر پلیموت به مقصد یک بازار مکاره در خارج شهر ترک کرد. گالتون 85 ساله آثار کهولت را رفته‌رفته در خود احساس می‌کرد اما هنوز از ذهنی خلاق و کنج‌کاو برخوردار بود، چیزی که در طول عمرش به وی کمک کرده بود به شهرت دست یابد. دلیل شهرت وی یافته‌های او در موردِ وراثت بود که موافقان و مخالفان سرسختی داشت. در آن روز خاص گالتون می‌خواست در مورد احشام مطالعه کند. مقصد گالتون بازار مکاره سالیانه‌ای بود در غرب انگلستان، جایی که زارعین احشام خود را از گوسفند و اسب و خوک و غیره برای ارزش‌یابی و قیمت‌گذاری به آنجا می‌آوردند.
حضور دانش‌مندی مانند گالتون در چنان جمعی غیرعادی می‌نمود. ولی باید توجه داشت که گالتون به دو چیز بسیار علاقه‌مند بود. یکی اندازه‌گیری پارامترهای فیزیکی و ذهنی و دیگری مطالعه در خصوص پرورش نسل. گالتون که در عین حال پسرخاله داروین نیز بود شدیدا اعتقاد داشت که در یک جامعه تنها تعداد اندکی، مشخصه‌های لازم برای هدایت سالم آن جامعه را در خود دارند و از همین رو مطالعه مربوط به مسائل وراثت و نیز پرورش نسل، مورد توجه وی بود. او بخش بزرگی از عمر خود را صرف اثبات این نظریه کرده بود که اکثریت افراد یک جامعه فاقد ظرفیت لازم برای اداره جامعه هستند.
آن روز او در حالی که در میان غرفه‌های نمایش‌گاه مشغول قدم زدن بود به جائی رسید که در آن مسابقه‌ای ترتیب داده شده بود. یک گاو نر فربه انتخاب شده و در معرض دید عموم قرار گرفته بود. هر کس که تمایل شرکت در مسابقه را داشت باید 6 پنس می‌پرداخت و ورقه‌ای مهر شده را تحویل می‌گرفت. در آن ورقه باید تخمین خود را از وزن گاو نر می‌نوشت. نزدیک‌ترین تخمین به واقعیت برنده مسابقه بود و جوائزی به صاحب آن تعلق می‌گرفت.
800 نفر در مسابقه شرکت کردند تا شانس خود را بیازمایند. افراد از همه تیپ و طبقه‌ای آمده بودند. از قصاب گرفته که قاعدتا باید بهترین و نزدیک‌ترین نظر را به واقعیت می‌داد تا کشاورز و مردم عامی بی‌تخصص. گالتون این گروه افراد را در مقاله‌ای که بعدا در مجله علمی "طبیعت" منتشر کرد به کسانی تشبیه کرد که در مسابقات اسب‌دوانی، بدون کم‌ترین دانشی در موردِ اسب‌ها و مسابقه و تنها بر اساس شنیده‌هایی از دوستان، روزنامه‌ها و این طرف و آن طرف بر روی اسب‌ها شرط می‌بستند.
اما یک چیز برای گالتون جالب بود، این که میانگینِ نظر افراد چیست. او می‌خواست ثابت کند چگونه تفکر افراد وقتی نظریات‌شان با هم جمع شده و معدل گرفته می‌شود در صورتی که متخصص نباشند از واقعیت به دور است. او آن مسابقه را به یک تحقیق علمی بدل کرد. پس از این که مسابقه به انتها رسید و جوایز پرداخت شد، ورقه‌هائی را که افراد بر روی آن نظرات خود را در خصوص وزن گاو نر منعکس کرده بودند از مسؤولین مسابقه به عاریت گرفت تا مطالعات آماری خود را بر روی آنان انجام دهد.
مجموعا 787 نظر داده شده بود. گالتون به غیر از تهیه یک سری منحنی آماری دست به محاسبه میانگینِ نظرات زد. او می‌خواست دریابد عقل جمعی مردم پلیموت چگونه قضاوت کرده است. بدون شک تصور او این بود که عدد مزبور فرسنگ‌ها از عدد واقعی فاصله خواهد داشت چرا که از دید وی افراد خنگ و عقب مانده در آن جمع اکثریت قاطع را تشکیل می‌دادند.
میانگینِ نظرات جمعیت این بود که گاو نر 1197 پوند وزن دارد و وزن واقعی گاو که در روز مسابقه وزن کشی شد 1198 پوند بود. گالتون اشتباه می‌کرد. تخمینِ جمع بسیار به واقعیت نزدیک بود. گالتون نوشت نتایج نشان می‌دهد که قضاوت‌های جمعی و دموکراتیک از اعتبار بیش‌تری نسبت به آنچه که من انتظار داشتم برخوردارند. این حداقل چیزی بود که گالتون می‌توانست گفته باشد.
در خصوص قضاوت "خرد جمعی" ذکر این مطلب ضروری است که نظر هر فرد دو عنصر را در درون خود دارد اطلاعات صحیح و غلط. اطلاعات صحیح (از آن رو که صحیح‌اند) هم‌جهت‌اند و بر روی یکدیگر انباشته می‌شوند اما خطاها در جهات مختلف و غیرهم‌سو عمل می‌کنند. لذا تمایل به حذف یکدیگر دارند. نتیجه این می‌شود که پس از جمع نظرات آن‌چه که می‌ماند اطلاعات صحیح است.

 کلمات کلیدی: گالتون
+ تاریخ دوشنبه 91 فروردین 21ساعت 12:1 صبح نویسنده مونا عزیزی | نظرات ()

 

هرودوت را چگونه می شناسید؟

 

درود بر دوستداران گرامی، در این مطلب می خواهیم درباره شخصی که همه او را به نام پدر تاریخ می شناسند نظر دهیم . همه ما با هرودوت تاریخدان یونانی که در خاک ایران زندگی می کرد آشنا هستید بیاییم بیشتر آشنا شویم.

تاریخدان کیست ؟ تاریخدان به شخصی گفته می شود که وقایع زندگی یک جامعه را بدون طرفداری به ثبت می رساند . 

ادامه مطلب...

کلمات کلیدی: هرودوت

+ تاریخ یکشنبه 90 بهمن 30ساعت 2:6 عصر نویسنده مونا عزیزی | نظرات ()

آموخته های کورش بزرگ (قسمت سوم و پایانی)

« دیگر از چیزهایی که من طبق تجربه در همدان آموختم این بود که دانستم که پادشاه نباید سوداگر باشد و کالا به قصد تحصیل سود خریداری نماید و به فروش برساند زیرا در کشوری که پادشاه سوداگر  باشد و تجارت را به دست بگیرد  هیچ کس در آن کشور نمی تواند سوداگری نماید و در کشور ماد، آستیاژ  سوداگر بود و چون وی تجارت می کرد، مقربان و اطرافیانش هم تجارت می کردند و در آن کشور کسی نمی توانست سوداگری نماید برای اینکه هیچ کس جرات نداشت مبادرت به کاری کند که کار پادشاه ماد بود.

من در آنجا اموختم که پادشاه نباید تجارت کند و نیز نباید در فکر جمع آوری زر باشد چون هر گاه پادشاه، هم خود را صرف جمع آوری زر نماید مردم سال به سال فقیر تر می شوند، برای این که هر چه زر در کشور هست نزد پادشاه جمع می شود و در دست مردم چیزی نمی ماند.

ادامه مطلب...

کلمات کلیدی: کورش

+ تاریخ دوشنبه 90 آبان 16ساعت 1:59 عصر نویسنده مونا عزیزی | نظرات ()
<      1   2   3   4      >

خرد جمعی
هرودوت را چگونه می شناسید؟
آموخته های کورش بزرگ قسمت سوم
اینجا کجاست؟؟!
[عناوین آرشیوشده]